Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara, tütün ürünlerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak ve bu ürünlerin zararlarını azaltmak için geliştirilmiş elektronik cihazdır. Son yıllarda diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de elektronik sigara kullanımı yaygınlaşmıştır. Elektronik sigara kullanımının insan sağlığı üzerindeki etkileri, tütün sigara kullanımının bırakılması hakkındaki rolü dünya genelinde dikkat çekmektedir. Elektronik sigara hakkında ve kullanımı ile ilgili genel bilgiler ışığında e sigara üzerine çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Elektronik sigara hakkında yapılan bu araştırmalar incelenmiştir. E sigara konusunda uluslararası literatürde yapılan bu araştırmalar üç grupta incelenmektedir. Bunlar; anketler, klinik gözlem araştırmaları ve potansiyel zararlı etkilerine yönelik klinik ve girişimsel araştırmalar şeklinde ayrıntılı bir şekildedir. Bu araştırmalar neticesinde e sigara kullanma sebebi olarak %38-45 oranında tütün sigara bırakımı veya tütün sigara zararını azaltma isteği olduğu görülmüştür. %53-84 oranında tütün sigara kullanımından daha az zararlı olduğu ifade edilmiştir. %26-60 oranda katılımcının ise e sigara kullanımının tütün sigara kullanımına göre daha az bağımlılık yaptığı belirtilmiştir. Yapılan başka bir çalışmada ise e sigara kullanımının tütün sigara kullanımına olan ihtiyacı %70düzeyinde azalttığını ortaya koymaktadır. 12 ay süren bir gözlem araştırmasında e sigara kullanmaya başlayan katılımcıların %22’sinin 1 ay sonra, %46’sının ise 1 yıl sonra tütün sigara kullanımını tamamen bıraktığı ortaya koyulmuştur. Tütün sigara kullanımının insan sağlığı için tehlike arz eden etkilerinden kaçınmak için elektronik sigara tercih edilmektedir. İngilizcede “smoking” kelimesi tütün sigara içimi anlamında kullanırken, elektronik sigara içimi anlamında ise farklı olarak “vaping” olarak yeni bir terminoloji ile adlandırılmıştır.

Elektronik sigara cihazlarında, tütün sigara kullanımında olan tütün yanma eylemi bulunmamaktadır. E sigara kullanıcılarının soludukları buhar, tütün sigara kullanımında solunan CO (karbonmonoksit), tar ve tütün sigara içeriğindeki diğer zehirleyici maddeleri içermemektedir. Elektronik sigara cihazları pil ve kartuş ile çalışmaktadır. Kartuş, içerisine propilen glikol ve/veya gliserol ihtiva eden ve adına likit denen sıvının konulduğu kısımdır. Likit olarak adlandırılan bu sıvıyı buharlaştırarak çalışmaktadır. Kartuş içindeki sıvı bittikçe tekrar doldurulabilmektedir. Likit içeriğine nikotin ve çeşitli aromalar eklenebilerek kullanıcılara daha fazla seçenek sunulmaktadır. Likit içeriğindeki nikotin miktarı kullanıcı tarafından seçilmektedir. Nikotin içermeyen likit de kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Aroma olarak tütün, mentol, meyveler, kahve, çikolata ve benzeri seçenekler bulunmaktadır. Genel olarak elektronik sigara cihazlarının çalışma mantığı, pil ile çalışan atomizer kısmının sağladığı ısı ile kartuş içerisindeki likit buharlaşması şeklindedir.

Elektronik sigara kullanımı tütün sigara kullanımını azaltmaktadır. Elektronik sigara kullanımının artması üzerine tütün sigara endüstrisinin önde gelen üretici firmaları kendilerine ait e sigara markaları geliştirerek piyasaya çıkarmaktadır. Elektronik sigara, tütün sigara içeriğinde bulunan insan sağlığı için zararlı olan kanserojen maddeleri içermemektedir. Elektronik sigara duman çıkartmadığı için karbonmonoksit (CO) 'in de dahil olduğu 4000'den fazla zararlı kimyasal maddeyi içermemektedir. Tütün sigara kullanımında olan yangın çıkartma riski bulunmamaktadır. Elektronik sigara kullanıcıları tarafından çevreye ve etrafındaki insanlara tütün sigara kullanıcıları tarafından verilen bu zararlar verilmemektedir. Düzenli elektronik sigara kullanan bireylerin elektronik sigara cihazlarının, tütün sigara içmeye benzer bir his uyandırdığını dile getirmektedir. Bir de bununla birlikte elektronik sigaralar herhangi bir yanmanın söz konusu olmadığı ürün grubudur ve bunun sonucu olarak da duman oluşmamaktadır.

Elektronik sigara modelleri çeşitlilikler göstermektedir. En çok kullanılan elektronik sigara modelleri; smok, joyetech ve vaporesso modelleridir. Şu an yeni elektronik sigara modelleri pod mod ve starter kit ürünleridir. Pod mod bir elektronik sigara kullanıcısı için en kullanışlı ürün olarak bilinir. Elektronik sigara modelleri normal sigara ile fiyat olarak kıyaslandığında daha uygun oldukları görülmektedir. Elektronik sigara kullanıcılarının en çok ihtiyacı olan ürün sınıfı likit ve pil olmaktadır.

Elektronik sigaraları 4 ana başlık olarak ineceleyebiliriz. Bunlar; modlar, atomizerler, podmodlar ve aksesuarlar olarak ifade edilebilir. Modlar, dahili pilli modlar ve harici pilli modlar olarak ikiye ayrılır. Harici pilli modlarda mekanik modlar ve regüle modlar olarak ikiye ayrılırlar. Dahili pilli modlar pili takıp çıkarılamayan ve şarjı cihaz üzerinden olan modlardır. Harici pilli modlar ise pili takıp çıkarılabilen, cihaz üzerinden şarj edilen veya pil şarj cihazında şarj edilebilen modlardır. Elektronik sigaraların mod kısımları en önemli kısmıdır. Modunuzun sağlam ve dayanıklı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu cihazlardan istediğiniz buhar performansı olarak beklentiniz yüksekse çift pilli veya 3 pilli modları tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Harici pilli modlardan olan mekanik modlar elektronik devreye sahip olmayan ve buna bağlı olarak daha az güvenlikli olan modlardır. Kısa devre koruması ve elektronik sistemi olmayan bu ürünler profesyonel kullanıcılar haricindeki kullanıcılara önerilmeyen cihazlardır. Atomizerler elektronik sigaralarda likitin doldurulduğu, telin pamuğu ısıtarak buhar çıkmasını sağlayan kısımdır. Atomizerler kendi aralarında iki ana başlıkta incelenir. Bunlar; Mtl atomizerler ve dl atomizerlerdir. Mtl atomizerler, sigara içimine uygun hava akışı sıkı olan atomizerlerdir. Dl atomizerler , ciğer çekimine yani nargile içimine uygun hava akışı ve aroması çok olan yüksek performanslı ürünlerdir. Mtl atomizerlerin kapasitesi daha düşüktür. Dl aromizerlerin ise kapasitesi daha yüksektir. Podmodlar , salt likit ile kullanılan küçük rahat taşınan ürünlerdir. Hem mod hem atomizer kit olarak gelmektedir. Aksesuarlar; pil, pamuk, yedek cam, coil ve tel gibi ürünlerdir.

Elektronik sigaranın avantajları:

* Normal sigarada bulunan ve insan vücudu için zararlı kanserojen maddeleri içermez.

* Duman üretmediği için karbon monoksit gibi 4000’e yakın kimyasal içerikli ve zararlı maddeleri etrafa vermez.

* Etraftakiler ve çevre için kısmen zararsızdır. Kokusuz olduğu için rahatsızlık vermez.

* Sigara kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan ağız kokusu elektronik sigarada olmaz.

E sigara, dumansız ve buharlaştırıcı bir cihazdır. Hava sensörü, sigaranın bir ucundan hava çekildiğinde bunu algılar ve entegre devreye bildirir. Devre derhal gücü açar ve cihazın "atomizer" adı verilen bölümündeki yüksek frekanslı titreştirici kısmı devreye sokar. Bu kısımda bulunan tugsten-wolfram teli derhal ısınır ve temas halindeki alkaloit sıvısını buharlaştırır. Oluşan soğuk buhar, çekilmekte olan hava ile birleşir. Kartuşun içindeki sıvı; propilen glikol, bitkisel gliserin, distile su, terapotik sıvı tütün ekstresi ve gıda-tütün aromalarından oluşmaktadır. Cihaz tütün mamüllerinde bulunan kanserojen maddeleri ihtiva etmez. Verdiği etki olarak normal sigaralardan farklı olmamakla birlikte, sigara markası değiştirmiş izlenimi uyandırabilir. İçerisindeki kartuşlar, nikotin seviyesine göre sınıflandırılmıştır. Sigara kullanım oranına göre belirlenen seviyeden başlanıp, sıfır nikotine doğru azaltarak kullanılan kartuşlar sayesinde vücut sigara bağımlılığından kurtulur. Ve istenirse sıfır nikotinle sigara içme alışkanlığına sıfır zararla devam edilebilir.

Elektronik sigaraları, teknik olarak kişisel taşınabilir buharlaştırıcı olarak ilk defa Çin'de 2005 yılında Ruyan firması satmaya başlamıştır. On yıldan fazla zaman geçtiği günümüzde, yoluna büyüyen kullanıcı grubu ve fazlaca sayıda meraklıları ile devam etmektedir. Temel mantık olarak bu ürünler ilk buharlaştırıcılar ile aynıdır. Elektronik sigara dört temel parçadan oluşur. Bunlar;

  1.      güç kaynağı
  2.      coil, metal tel, çeşitli metaller ya da alaşımları olabilir
  3.      wick (fitil), genelde pamuktur, silica seramik gibi malzemelerde vardır
  4.      elikit, pg, vg aroma, nikotinli bir sıvıdır.

 

Bataryaya bağlı olan coilin teli kullanıcı tuşa bastığında üzerinden elektrik geçirerek ısınır. Tel içindeki pamuk, cihaz içindeki sıvının tele ulaşmasını sağlamaktadır. Telle temas halinde olan bu sıvı, kullanıcının tuşa basması ile telde oluşan ısı sayesinde buharlaşmaktadır. Kullanıcı bu süreçte oluşan buharı elektronik sigaranın ağız kısmından ciğerlerine çekerek içimi gerçekleştirmiş olur.

Atomizer aşağıdaki parçalardan meydana gelir:

Ağzınızla temas halinde olan ağızlık (drip tip): Ağızlığın şekli ve dokusu elektronik sigara içiminizin kalitesi ve içinize çektiğiniz buharın sıcaklığı açısından önemli rol oynar.

Hazne: Genellikle transparan, belli hacim özelliği olan, e-likidinizi doldurduğunuz sızıntı karşıtı bileşendir.

Coil (İç Atomizer): Dirençli tel tarafından çevrelenmiş pamuk veya silika maddeden oluşur. Bu kısım atomizerinizin düzenli olarak değiştirmeniz gereken parçasıdır.

Hava borusu: E-sigaranızın buharını içinize çekerken buharın izlediği merkezi boşluk.

Atomizer tabanı (Base): Atomizerinizi bataryaya bağlayan parçadır. Gelişmiş modellerde üzerinde hava akımı kontrol halkası bulunur. Atomizelerin çalışma mantığı: Cihazda yer alan pamuk veya silika haznede yer alan sıvı tarafından ıslatılır. Aynı zamanda kılcallık sonucu sıvı dirençli teli de besler. Ateşleme butonuna basıldığında bu tel ısınır ve coil ile temas eden sıvının buharlaşmasını sağlar. Üretilen buhar hava borusundan ağızlığa yükselir. Atomizer seçimi buharın sıcaklığı, tat geçişleri, e-likit tüketimi, kullanım sırasında alınan his gibi farklı faktörler açısından önemlidir. Buharın kalitesi büyük ölçüde atomizer içinde kullanılan coil ile ilgilidir. Coil, emici madde (fiberglas, seramik, organik pamuk) etrafına sarılan dirençli telden meydana gelir. Modeline göre değişen yapısı, ısıtılan yüzey alanına ve yüzeyle temas halinde bulunan sıvı miktarına göre üretilen buhar miktarını etkiler. Diğer yandan, ohm cinsinden rezistans değeri de ısıtma sıcaklığı ve buhar miktarı üzerinde etkilidir. Küçük etkisi olsa da, coilin ağızlığa uzaklığı da buhar sıcaklığını etkileyen faktörlerdendir. Yani, coil tipine ve ohm cinsinden rezistans değerine bağlı olarak, ısıtma için aynı elektrik gücünü kullansanız bile sonuç aynı olmayabilir.

Buhar verimi genellikle aşağıdaki kriterlere göre belirlenir:

Buhar miktarı

Bu buharın sıcaklığı (soğuk, ılık veya sıcak)

Tat geçişi

Boğaza vuruş (the hit): İçici tarafından buharın içe çekildiğinde yarattığı his, buhar geçişi sırasında larinksin kasılması ile tanımlanabilir.

Buhar kalitesine ek olarak, genellikle atomizer ile ilgili olan ve hesaba katılması gereken faktörler şunlardır:

Çekiş sırasındaki rezistans: daha hafif veya daha sıkı bir çekiş.

Sıvının ne kadar süre gideceği ile alakalı olarak hazne hacmi

Üst veya alt dolum sistemi, kolay veya karmaşık

Ağızlığın(drip tip) yapıldığı madde (plastik veya metal) ve bunun şekli

Estetik, atomizer bataryaya bağlandığında ortaya çıkan görüntü.

Smok piyasada çok tututan elektronik sigara markalarından biri olup aynı zamanda Smok piyasanın öncü elektronik sigara markasıdır. Elektronik sigara alırken en dikkat edilmesi gereken özelliği kaliteli ürün olmasıdır. Smok elektronik sigara fazlasıyla kaliteli bir kullanım sunar size Smok elektronik sigaralar birçok kez ödül almış, modelleri çok sevilen bir markadır. Smok elektronik sigaralar özellikle yeni elektronik cihazlarında buhar performansları ve uygun fiyatlarıyla bir çok kullanıcı tarafından tercih edilir. Yeni Smok elektronik sigara modelleri pil açısından ve likit tüketimi açısından eski e sigaralara göre Smok daha avantajlıdır. Aynı gün içinde Smok e sigara bir kez şarj ile tüm günü rahatlıkla çıkarır. Smok elektronik sigara sizin için doğru bir tercih olmanın yanında çevrenizdekiler için de doğru bir tercih olacaktır , Smok sizin kadar onlarda az dumana maruz kalacak ve daha sağlıklı bir yaşam süreceklerdir. Smok elektronik sigara dayanıklı bir cihazdır. Smok su geçirmez e sigara modelleri ve yeniden sarılabilir coilleri olan bir markadır Smok elektronik sigara coilleri sarıma uygun , pilleri şarja uygun e sigara markasıdır. Smok firmasının likit üretimi yoktur , sadece cihaz ve coil üretimi vardır. Her modelin kendine uygun coili ve kendine uygun pili vardır, e sigara kullanırken bunlara dikkat ediniz. Uygun fiyatlı elektronik sigara ve likit almak istiyorsanız iyi bir araştırma yapınız sahte ürün olmamasına dikkat ediniz. Smok pod modlara uygun olan likit , salt likitdir. Elektronik sigara kullanımında likit en önemli ve en dikkat edilmesi gereken üründür. E sigara likit seçiminde aroma oranlarına dikkat ederek seçim yapınız.

Joyetech elektronik sigara modellerinde birçok kez ödül almış, modelleri çok sevilen bir elektronik sigara markasıdır. Bu marka elektronik sigara fazlasıyla kaliteli bir kullanım sunacaktır. Joyetech elektronik sigara özellikle yeni elektronik cihazlarında buhar performansları ve uygun fiyatlarıyla bir çok kullanıcı tarafından tercih edilir. Joyetech elektronik sigara modelleri yeni elektronik sigara modellerinde pil açısından ve likit tüketimi açısından eski e sigaralara göre daha avantajlıdır. Aynı gün içinde Joyetech e sigara tek seferlik şarj ile tüm günü rahatlıkla çıkarır. Joyetech elektronik sigara sizin için doğru bir tercih olmanın yanında çevrenizdekiler için de doğru bir tercih olacaktır , sizin kadar onlarda az dumana maruz kalacak ve daha sağlıklı bir yaşam süreceklerdir. Joyetech elektronik sigara dayanıklı bir cihazdır. Su geçirmez e sigara modelleri ve yeniden sarılabilir coilleri olan bir markadır Joyetech elektronik sigara coilleri sarıma uygun , pilleri şarja uygun e sigara markasıdır. Joyetech firmasının likit üretimi yoktur , sadece cihaz ve coil üretimi vardır. Her modelin kendine uygun coili ve kendine uygun pili vardır, e sigara kullanırken bunlara dikkat ediniz. Uygun fiyatlı elektronik sigara ve sıvı almak istiyorsanız iyi bir araştırma yapınız sahte ürün olmamasına dikkat ediniz. Joyetech pod modlara uygun olan likit , salt likitdir. Elektronik sigara kullanımında likit en önemli ve en dikkat edilmesi gereken üründür. E sigara likit seçiminde aroma oranlarına dikkat ederek seçim yapınız.

Vaporesso elektronik sigara sizin için doğru tercih olmanın yanında çevrenizdekiler içinde doğru tercih olacaktır , sizin kadar onlar da az dumana maruz kalacak ve daha sağlıklı bir yaşam süreceklerdir. Vaporesso elektronik sigara dayanıklı bir cihazdır. Su geçirmez e sigara modelleri ve yeniden sarılabilir coilleri olan markadır. Vaporesso elektronik sigara coilleri sarıma uygun , pilleri şarja uygun e sigara markasıdır. Vaporesso firmasının likit üretimi yoktur , sadece cihaz ve coil üretimi vardır. Vaporesso piyasada çok tututan elektronik sigara markalarından biri olup aynı zamanda piyasanın öncü elektronik sigara markasıdır. Elektronik sigara alırken en dikkat edilmesi gereken özelliği kaliteli ürün olmasıdır. Vaporesso elektronik sigara fazlasıyla kaliteli bir kullanım sunar size Vaporesso elektronik sigara birçok kez ödül almış, modelleri çok sevilen bir elektronik sigara markasıdır. Vaporesso elektronik sigara özellikle yeni cihazlarında buhar performansları ve uygun fiyatlarıyla bir çok kullanıcı tarafından tercih edilir. Yeni Vaporesso elektronik sigara modelleri pil açısından ve likit tüketimi açısından eski e sigaralara göre daha avantajlıdır. Aynı gün içinde Vaporesso e sigara bir kez şarj ile tüm günü rahatlıkla çıkarır.Her sigara modellerinde kendine uygun coili ve kendine uygun pili vardır, e sigara kullanırken bunlara dikkat ediniz. Uygun fiyatlı elektronik sigara ve likit almak istiyorsanız iyi bir araştırma yapınız sahte ürün olmamasına dikkat ediniz. Vaporesso pod modlara uygun olan likit , salt likitdir. Elektronik sigara kullanımında likit en önemli ve en dikkat edilmesi gereken üründür. E sigara likit seçiminde aroma oranlarına dikkat ederek seçim yapınız.

 

Yayınlanan 13.10.2020 Pod Mod Elektronik Sigara 0 3551

Bir yorum bırakCevap bırak

Yorum yazmak için Giriş Yapmalısınız.

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Yorum yok

Blog arama

En Son Baktığınız Ürünler

Herhangi bir ürün yok

Menü