E-Sigara ile Nikotin Zehirlenmesi

E-Sigara ile Nikotin Zehirlenmesi

Elektronik sigara kullanıcılarına genelde “vaping kullanıcıya nikotin verir”, “nikotin çok zehirli ve ölümcüldür”, “yarım çay kaşığı e-sıvı dahi çocukları öldürür” tarzı ifadeler duymaktadır. Bu, vapinglerin nikotinden dolayı zehirlenmeye ve ya nikotin hakkında endişe duyulmasına neden olmaktadır ve sigara içenlerin vapinge geçişinde ihtiyatlı bir hale getirmektedir.  

Nikotin Dozu Nasıl Ayarlanmalı?

  Birçok yüksek profilli kaynak, toksik nikotin dozunu 30 ile 60 mg arasında listelemektedir. Bu LD50 veya maruz kalan insanların yaklaşık yarısını öldürecek bir dozdur. Bunu vaping bağlamına koymak için, yaklaşık 4 ml 12 mg / ml e-sıvı olmalıdır. İnsan bünyesi nikotini oldukça hızlı bir şekilde işlemektedir, yani kanımız nikotin seviyemizi iki saat sonra neredeyse yarı yarıya azalatmaktadır. Bu yüzden hepsini tek seferde tüketmek gerekmektedir, bu da onu oldukça uzun bir dizen haline getirmektedir. Bernd Mayer tarafından yapılan bir araştırma, bizlere taksit doz için bu değerlerin savunulmaz olduğunu göstermektedir. Bernd Mayer’in makalesi insanların çok az semptomlarla çok daha fazla nikotin tükettiği vakaları detaylıca bizlere açıklamaktadır. Bu da bizlere nikotinden ölen insanların kanında bulunan en düşük nikotin miktarı, mevcut kılavuzlardan 20 kat daha fazladır. Bernd Mayer, bu sonuçlar ile LD50 nikotinin tahmini 0.5 ile 1 gram arasında revize etmiştir. 

Nikotinden Zehirlendiğimizi Nasıl Anlarız?

  Vaper’lar dan nikotin zehirlenmesine maruz kalmak çok ama çok düşük bir ihtimaldir. Ancak oldukça yaygın olan bir şey ise bir oturuşta biraz fazla nikotin bulundurmaktır. Mide bulantısı bu noktaya ulaştığınızın en büyük işaretidir. Bu uzun bir vaping sonucunda olur ve artık vücudunuzun biraz mola istediğini belirtir. Mide bulantınız yavaş yavaş artar ve eğer başladığını fark ederseniz bir mola artık şart olmuştur. Böylelikle bir diğer semptom olan kusma ile karşılamamış olursunuz. Eğer durmaz ve devam ederseniz olacak belirtiler şunlardır; karında oluşan kramplar, ishal, baş ağrısı, fazla tükürük salgılamak.   Vap’lar ile bu belirtilere ulaşmak oldukça zordur ancak dikkat edilmeli. En ciddi nikotin zehirlenmeleri vaping’den dolayı neredeyse olamaz diyebiliriz ancak her daim sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. En ciddi belirtiler ise; koma ve nöbetler, yavaş kalp hızı ve en tehlikelisi olan solunum yetmezliğidir. Lütfen unutmayınız en önemli şey sağlığınız.   İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: Juul temziliği nasıl yapılır?

Yayınlanan 10.08.2020 Pod Mod Elektronik Sigara 0 6783

Bir yorum bırakCevap bırak

Yorum yazmak için Giriş Yapmalısınız.

Blog arşiv

Blog kategorileri

En son yorumlar

Yorum yok

Blog arama

En Son Baktığınız Ürünler

Herhangi bir ürün yok

Menü